Bazı gemiler cam ve çerçeve içine konmayı hak ediyor. Şimdi, yılın en sansasyonel Norveç inşaat operasyonlarından biri, eski Hurtigruten gemisi MS “Finnmarken” çevresinde gerçekleşti..

Bir gemiyi şişeye koymanın bir sanatı var ama aynı zamanda büyük bir geminin etrafında inşaat işi yapmanın da bir sanatı var. Eski 1936 kutup gemisi Fram'a ev sahipliği yapan müze, Oslo fiyortunun içinde bir dönüm noktası ve turistik bir yer. Stockholm'de 1628 savaş gemisinin etrafında inşa edilmiş Vasa müzesi var.

Şimdi Vesteralen'deki Stokmarknes, eski bir geminin etrafına inşa edilmiş çarpıcı bir mimari imza binasına da sahip oldu. MS “Finnmarken” 1956'da denize açıldı – aynı yıl Elvis Presley, “Heartbreak Hotel” ile Amerikan müzik listelerine giriş yaptı. Jarlsberg peyniri de o yıl piyasaya sürüldü ve ilk Troll arabası Lunde, Telemark'taki fabrikadan çıktı. Hurtigrute gemisi, Aralık 1993'e kadar her türlü hava koşulunda Norveç kıyılarında yol aldı. Takip eden sonbaharda, Stokmarknes'taki Hurtigrute müzesine bağışlandı..

Yerçekimine karşı çalışmak

LINK Mimarlık müzeyi tasarladı. 81,2 metre uzunluğundaki bir geminin etrafındaki dev bir kurulum artık hazır, bu belki de 1965'te Tromsdalen'de Arktik Katedrali'nin tamamlanmasından bu yana bir İskandinav ülkesinde inşa edilen en çarpıcı bina.

Kurulumun arkasındaki ana girişimci PEAB Björn Bygg AS'dir ve Protan Entrepreneur A.Ş.'nin Bodö şubesi, zorlu açılarla çatı ve duvarları kaplamak gibi zorlu bir işi üstlenmiştir.r.

- Bodö'daki Protan Entrepreneur AS'de proje lideri Kent Ove Nilsen, en büyük zorluğun üçgen duvarlarda ve binanın geminin pruvasına ve kıçına dayanan bölümlerinin cephesinde olduğunu açıklıyor.

Binanın bu bölümlerinde yalıtım ve çatı kaplama için estetik ve bitişe özellikle güçlü bir vurgu yapıldı. Kalkan duvarlardaki açılar, kıvrımlar ve dönüşler özellikle Protan Entrepreneur çatı ustaları için zorlayıcıydı.

- Nilsen,cephedeki kıvrımlar ve dönüşler, onu dikey olarak kapatmayı imkansız hale getirdi, bu yüzden yatay olarak yapmak zorunda kaldık ve böylece her yöne yerçekimine karşı çalışıyorduk, Ayrıca, cephe tasarımı nedeniyle bir iskele kurmak neredeyse imkansızdı, bu yüzden işi bir asansörden yapmak zorunda kaldık, diye açıklıyor.

Protan çözümleri, bir binanın mimarisinin yanı sıra dış cephesini ve kimliğini nasıl güçlendirebilir?.

Her türlü hava koşulunda çatı kaplama

Protan Entrepreneur A.Ş.'nin Bodö şubesi, böyle bir projede açıkça görülen birçok deneyime ve uzmanlığa sahiptir. Teknik olarak zorlukları tüm sezonlar boyunca ve tüm bunlara ek olarak pandemic şartlarına rağmen çözdüler. Proje Ocak 2020'de başladı ve inşaat Kasım ayında tamamlandı.

Doğası gereği, kelimenin tam anlamıyla, bu yapı çok fazla kötü hava ve rüzgara tahammül etmek zorundadır. Tıpkı Hurtigrute gemisinin deniz püskürmesine ve Kuzey Rüzgarına tahammül etmesi gerektiği gibi, Hurtigrute müzesi ve yeni koruyucu binasının zorlu kutup iklimine uzun süre tahammül etmesi gerekiyor. Stokmarknes'ta kasırgalar olağandışı değildir ve bu, çatıların sabitlenmesi konusunda ekstra talepler yaratır.Düz çatılı benzer büyüklükteki normal bir binada yaklaşık 20 000 bağlantı elemanı gerekirken, bu proje için yaklaşık 32.000 bağlantı elemanı kullanıldı.

- Hava durumu, bu tür projeler için bir meydan okumadır. Vesteralen'deki sahil şeridine yakın bu tür konumlardaki binalar üzerinde çalıştığımızda, uzun vadeli tahmin, arkanızı döndüğünüzde fiyortta gördüklerinizle sınırlıdır. Nilsen, koşulların çok hızlı değiştiğini söylüyor.

Dayanıklı beyaz membrane

Protan AS satış müdürü Björn Nordseth, LINK mimarları ve Multiconsult danışmanıyla birlikte projenin planlama aşamasında yer aldı. Çatı ve cephe için kullanılan membran, Protan SE 1.6'nın bir versiyonu olan tamamen beyaz, cilalı CoolRoof'tur. 

Bu ürün cilalı olduğu için dış etkilere karşı da daha dayanıklıdır ve beyaz rengini daha iyi koruyacaktır. Yan duvarlar dahil toplamda yaklaşık 4.500 metrekare çevre dostu çatı kaplama ürünü kullanıldı.

- Böylesine çarpıcı ve özel bir binaya membrane monte etmek belki de bir çatı ustasının üstlenebileceği en zor işlerden biridir. Bu işi nasıl başardılar?

- Hava durumu, ilerleme ve teknik çözümlerle ilgili zorluklarla dolu bu işin ortasındayken, bu oldukça zorludur. Ama doğru anladığımızda, açıkçası harika. Protan Entrepreneur'ün proje lideri Kent Ove Nilsen, bunun parçası olmaktan gurur duyduğumuz bir şey olduğunu söylüyor.

Protan Serin Çatı

Protan Serin Çatı

Protan Serin Çatı sistemi, binayı içeriden soğutma ihtiyacını azaltmak için belgelenmiş yüksek güneş yansıtma değeri veya SRI (Güneş Yansıma İndeksi) ile beyaz bir çatı kaplaması kullanır.

Daha fazlasını oku
Tasarım Çatı

Tasarım Çatı

Protan membran çatı kaplamalarını kullanan mimarlar ve inşaatçılar, dayanıklılık ve çevresel gereksinimlerden ödün vermeden büyük estetik ve görsel esnekliğin tadını çıkarır.

Daha fazlasını oku