Rull_TPO_FG.jpg

TPO/FPO çatı kaplama membranı

TPO çatı kaplama membranı, ticari ve konut binalarında düz ve düşük eğimli çatılar için yaygın olarak kullanılan başka bir tek katlı çatı kaplama malzemesi türüdür.

arrow_downward

TPO çatı kaplama membranı nedir?

TPO, polipropilen ve elastomerin bir karışımı olan termoplastik olefin anlamına gelir. TPO çatı kaplama membranları tipik olarak, çatı yüzeyi üzerinde sürekli bir su yalıtım tabakası oluşturmak için mekanik olarak sabitlenmiş, yapıştırılmış veya birbirine kaynaklanmış katmanlar halinde üretilir. Çeşitli renk ve kalınlıklarda mevcutturlar ve bir binanın özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilebilirler.

TPO çatı kaplama membranlarının en önemli avantajlarından biri, çatı tarafından emilen ve binaya aktarılan ısı miktarını azaltmaya yardımcı olabileceğinden enerji verimliliğidir. TPO membranların kurulumu ve bakımı da nispeten kolaydır ve UV radyasyonuna, kimyasallara ve delinmelere karşı mükemmel direnç sağlayabilir.

Genel olarak, TPO çatı kaplama membranları, enerji verimliliği, dayanıklılığı ve performans özellikleri nedeniyle düz ve düşük eğimli çatılar için popüler bir seçimdir. Ayrıca, kullanım ömürlerinin sonunda geri dönüştürülebildikleri için diğer bazı malzemelere kıyasla daha çevre dostu bir çatı kaplama seçeneği olarak kabul edilirler.