Rettvendt takløsning (1).jpg

Kaya gibi sağlam bir çatı

Çatı konstrüksiyonunda, membranın üzerine dolgu geldiği sistemlere genel olarak balastlı çatılar denir. Bu membranlar iklimsel etkilerden, sıcaklık değişikliklerinden ve diğer mekanik darbelerle oluşabilecek sökük ve deliklerden korunmuş olurlar. Balast dolgu malzemesi beton bloklar, çakıl taşları veya toprak olabilir.

arrow_downward

Balastlı Çatılar

Çatı konstrüksiyonunda, membranın üzerine dolgu geldiği sistemlere genel olarak balastlı çatılar denir.

Bu membranlar iklimsel etkilerden, sıcaklık değişikliklerinden ve diğer mekanik darbelerle oluşabilecek sökük ve deliklerden korunmuş olurlar. Balast dolgu malzemesi beton bloklar, çakıl taşları veya toprak olabilir. Membran gevşek bir örtü olarak serilir, bu nedenle çatı yüzeyinde herhangi bir mekanik bağlantı gerektirmez, bu sayede buhar bariyeri de delinmemiş olur.

Zorlu hava şartlarına sahip bölgelerde kenar ve köşelerde daha fazla dolgu malzemesi kullanmak gerekebilir. Bu durumlarda çakıl taşlarının yerine beton bloklar tercih edilmelidir. Ekstrem durumlarda beton dökülmesi tavsiye edilir. Yapının yük taşıma kapasitesinin, dolgunun ağırlığı da hesaplanarak planlanmış olması önemlidir.
Çakıl taşlı balastlı çatılar için önerilen ürün Protan G'dir. Membran köke dayanıklıdır ve UV ışığına, ısıya ve mikroorganizmalara dayanacak şekilde stabilize edilmiştir. Protan G'den biraz daha kalın olan Protan GG, özellikle strese maruz kalan çatı konstrüksiyonları için önerilir.

Teknik Çizimler

Teknik Çizimler

Bu web sayfasında Protan'ın teknik çizimlerinin bir özetini bulacaksınız. Bunlar, uygulama alanına göre sınıflandırılmıştır ve PDF ve DWG formatlarında mevcuttur.

Belgeler

Belgeler

Burada ürün belgelerini ve sertifikalarını bulacaksınız

Tüm çatı kaplama ürünlerimize, aksesuarlarımıza ve aletlerimize göz atın

Tüm çatı kaplama ürünlerimize, aksesuarlarımıza ve aletlerimize göz atın

Protan ürünleri çatı kaplama malzemeleri kategorisinde en düşük karbon ayak izine sahiptir. Buradan ürünlerimizi kategorilere veya uygulama alanlarına göre inceleyebilirsiniz.

Ürünleri inceleyin

Çözümlerimiz ve ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Michal Miasek - MD Sales Eastern Europe

Michal Miasek

MD Sales Eastern Europe
Melanie Marquard - MD Sales Western Europe

Melanie Marquard

MD Sales Western Europe
Ivar Braaten - MD Turkey

Ivar Braaten

MD Turkey
Mohamed Wagih - MD Middle East

Mohamed Wagih

MD Middle East