İş dünyasında efsane haline gelen can yeleği

İş dünyasında efsane haline gelen can yeleği

Protan'ın dünyanın en yaratıcı kuruluşlarından biri olan Amazon.com'la çalışmak ve ona çatı sağlamak üzere seçilmesi tesadüf değil. Ne de olsa yenilik, Protan hikayesi boyunca yol gösterici bir ilke olmuştur.

arrow_downward

1939: Emprenyeli can yelekleri

Her şey 1939'da Haakon Kierulf adında kararlı bir gemi simsarı ile başladı. Kremalı kauçuk lateks emdirilmiş kanvas can yelekleri yapan Tønnevesten AS'yi kurdu. Şirketin on çalışanı günde 40-50 can yeleği üretebiliyordu.

1941: Emprenyeli karartma perdeleri

Savaş patlak verdiğinde ve Alman savaş gemileri küçük Drammen firması tarafından yapılan can yeleklerini kullanmaya çalıştığında Kierulf üretimi askıya aldı. Yeni bir iş fikri buldu: Tønnevesten bunun yerine karartma perdelerini emprenye etmeye başladı ve adını A/S Spesialimpregnering olarak değiştirdi ve şirket hem kumaş hem de kağıt emprenye etti. Ama sonra ikinci zorluk geldi: krem kauçuk lateks, savaş sırasında kıt bulunan bir ürün haline geldi.

1942: Yosun ile emprenye

Şirket, kauçuk yerine geçen bir madde keşfetmek için çok sayıda deney yaptı ve çözüm okyanusdan geldi. Bir yosun çözeltisinin emprenye için kullanılabileceği keşfedildiğinde, yosun ve diğer alglerde bulunan aljinik asit, şirket tarihinde bir sonraki bölümün başlangıç ​​noktası oldu.

Bunu takiben şirket, sabun, diş macunu ve pektinde de bulunan dünyanın en büyük aljinik asit üreticilerinden biri haline geldi.

1942'de aljinik asit işi Protan adlı yeni bir şirkete devredildi. 'Pro' ürünler anlamına geliyordu ve 'tan' da Norveççe yosun anlamına gelen “tang” kelimesinin ilk harflerinden geliyordu.

1948: Kauçuk havalandırma kanalları

Protan'ın ürünleri hızla popüler oldu. Norveç'in en önemli sanayi şirketlerinden biri olan Norsk Hydro daha sonra şirketin sahibi oldu ve bu sayede Protan mucitlerinin dayanıklı havalandırma ürünleri üzerine yeni iş fikri geliştirmeleri hız kazandı. Kısa bir süre sonra havalandırma kanalı Ventiflex piyasaya sürüldü. Zamanın havalandırma kanallarından çok daha üstün olan bu ürün, kısa sürede uluslararası bir başarıya ulaştı.

1952: Plastik zemin kaplamaları

1952 ve 1981 yılları arasında Protan'ın ana ürünü yer döşemeleriydi. Protan zemin kaplamaları son derece dayanıklı oldukları için popülerdi. Ancak, bu ürünün marjları düşüktü ve 1960'ların sonunda yeni iş alanlarını ortaya çıkarmak için yeni bir inovasyon sürecinin başlatılmasına yol açtı.

1970: Plastik çatı membranları

Böylece bir sonraki fikir doğdu: plastik çatı membranları. Protan, Sarnafil ürünlerini üretme lisansını almak için İsviçreli Sarna Kunststoff AG ile işbirliği yaptı. Sonraki 23 yıllık bu ortaklık, Protan'ın çatı kaplama tedarikçisi olarak dünya haritasına yerleştirilmesine yardımcı oldu

1980: PVC çatı membranları

PVC çatı membranları 1980'lerde popülerlik kazandı ve Protan öncelikle onlara odaklanmaya başladı. Önümüzdeki on yılda Protan, açık çatılar, korumalı çatılar ve yeşil çatılar için çeşitli çatı sistemleri ve ürünleri geliştirdi ve kendisini Kuzey Avrupa'da büyük bir çatı membranı üreticisi olarak kurdu.

1990-2014: Yeni iş alanlarının büyümesi

Protan, daha çok PVC bazlı iş alanlarında yenilikçi ürünler geliştirmeye devam etti. Teknik tekstiller son dönemde öncelikli alanlardan biri olmuştur. Şirket, petrol ve su ürünleri endüstrisindeki devlerle ortaklaşa özel ihtiyaçları karşılayan özel çözümler üretmiştir. Ventiflex, havalandırma sistemlerinde uluslararası bir pazar lideri olurken, Protan, 2000'lerden bu yana coğrafi olarak yaklaşık 20 ülkede büyürken ıslak oda ve radon koruması için dünya lideri kaliteli membranlar yarattı.

Protan şu anda Kuzey Avrupa'daki (PVC) en büyük termoplastik çatı membranı üreticisidir. Ayrıca şirket, çeşitli uygulamalar için çeşitli PVC kaplı tekstil ürünleri üretmektedir.

Harika fikirler ve araştırmaya yatırım başarının anahtarı olmuştur: can yeleği üreticisi olarak başlayan şirket , artık dünya lideri bir membran teknolojisi grubudur!