_EEW0450.jpg

Protan RadonSafe ile yüksek radon direnci

Protan RadonSafe binaları radon gazına karşı tepeden tırnağa koruyan güçlü ve hava geçirmez bir radon membranıdır.

arrow_downward

Protan RadonSafe

Polyester takviyeli termoplastik poliolefinden üretilen RadonSafe, radon gazının yerden içeri sızmasını önleyerek yüksek radon direnci sağlar.

Membran üzerindeki derzler sıcak hava ile kaynaklanır, bu da dayanıklılık ve sıkı bir sızdırmazlık sağlar. Bu şekilde birbirine tutturulan membranlar genellikle derzleri kaynak yapılmamış olanlara göre çok daha hava geçirmezdir.

Binanız radon korumalı değilse, neyi bekliyorsunuz? Protan RadonSafe, her türlü hava koşulunda, her mevsimde uygulanabilir.

Neden radon korumasına ihtiyacınız var?

Örneğin Norveç, toprakta çok yüksek bir soy gaz radon konsantrasyonuna sahiptir. Ölçümler, birçok binanın iç havasında, Norveç hükümetinin Radyasyondan Korunma Yönetmeliğince önerilen 200 Bz/m2 seviyesinin üzerinde bir radon konsantrasyonuna sahip olduğunu göstermektedir.

Radon gazının yaydığı radyasyon vücudumuzdaki hücrelere zarar verip ölmelerine neden olabileceği gibi DNA moleküllerine de zarar verebilir. Bu, mutasyonlara ve dolayısıyla kansere yol açabilir. Kanser Derneği, radon gazını sigaradan sonra akciğer kanseri için en büyük risk faktörü olarak tanımlamıştır.

Bu nedenle içinde insanların herhangi bir amaçla bulunabileceği her türlü yeni binada radon bariyeri uygulanması zorunludur.

protan_radonsperre_sveis.jpg

Hemen radondan korunun

Protan RadonSafe'i seçerek binanızın güvenilir bir radon korumasına sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca, mümkün olan en hızlı şekilde, binanızın kat planına göre uyarlanmış prefabrik membranlar da sunuyoruz.

Standart olarak Protan RadonSafe, iki metre genişliğinde ve 0,8 milimetre kalınlığında 20 metrelik rulolar halinde tedarik edilir.

Protan RadonSafe Faydaları

100% hava sızdırmaz.
Mükemmel dayanıklılık ve güvenli uygulama.
Güçlü ve homojen birleşim yerleri.
Her türlü hava koşulunda kurulur.
Tüm kullanıcıların güvenini kazanmış.
Sıcak hava ile kaynaklı.

Radon gazı, en küçük çatlaklardan ve gevşek birleşim yerlerinden bile kolayca sızar. Görünmez ve kokusuz olduğu için, konsantrasyonun sağlığa zarar verdiğine dair fiziksel bir işaret yoktur. Bu nedenle radon korumasının yetenekli ve deneyimli uygulamacılar tarafından yapılması son derece önemlidir. Uygulamada bir radon dolgu macunu kullanmanızı öneririz.

Sintef Onaylı Radon Koruması

ProtanSafe, radondan koruma amaçlı olarak kullanıcı grupları A, B veya C için kullanılabilir.

Kullanıcı grubu A: Membran temel çukurunda düz zemine uygulanır.
Kullanıcı grubu B: Membran tesviyeli yalıtım üzerine uygulanır.
Kullanıcı grubu C: Membran tesviyeli beton veya benzeri üzerine uygulanır.

Protan RadonSafe, uygulama sırasında çetrefilli noktaların dahi kolayca birbirine tutturulmasını sağlayan aksesuarlara sahiptir. Bunlardan bazıları şunlar:

Radon membrandan özel üretilmiş iç köşe parçası.
Radon membrandan çeşitli ölçülerde özel üretilmiş boru birleşim parçaları.
Radon tahliyesi.
İnşaat süresince suyu tahliye etmek için bir drenaj görevi gören ve inşaat sonrasında binanın ömrü boyunca her türlü tahliye görevini gören radon karteri.

Radon hakkında bilgiler

Radon (Rn 222), uranyumun sürekli salgıladığı, radyoaktif, görünmez ve kokusuz bir soy gazdır. Uranyum, taşlarımızın çoğunda doğal olarak bulunur. Örneğin şap, granit ve granitik gnays gibi taşlarda.

Uranyum radyoaktiftir ve çok yavaş parçalanır. Dört milyar yıllık bir zamanda. Zamanla uranyum, diğer başka şeylerin yanı sıra radona da dönüşür. Radon, sırayla, yaklaşık 3,8 günlük bir yarı ömre sahip olan artık ürünler bizmut, polonyum ve kurşuna hızla parçalanır. İnsanlar için tehlike radondan bu artık ürünlere olan geçiş sürecidir.

Çözümlerimiz ve ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Michal Miasek - MD Sales Eastern Europe

Michal Miasek

MD Sales Eastern Europe
Melanie Marquard - MD Sales Western Europe

Melanie Marquard

MD Sales Western Europe
Ivar Braaten - MD Turkey

Ivar Braaten

MD Turkey
Mohamed Wagih - MD Middle East

Mohamed Wagih

MD Middle East