TPO, termoplastik poliolefin anlamına gelir ve normal polipropilen ile bir elastomerin (sentetik kauçuk) karışımı olan plastik bir malzemedir. TPO çatı kaplaması, açıktaki düz çatıların yanı sıra çim, veya güneş panelleri ile kaplanmış korumalı düz çatıların kaplanması için de uygundur. Ürün, mekanik olarak sabitlenen mevcut PVC membranlarımızla aynı şekilde kaynaklanır ve mekanik olarak sabitlenir. TPO membranları öncelikle olağanüstü sağlamlıkları, çevre dostu özellikleri ve güneş ışığını yansıtma özellikleri nedeniyle popülerlik kazanmaktadır. İkincil olarak, binaların enerji verimliliğinin arttırılmasına da katkıda bulunur. Bu, özellikle bina sıcaklıklarının düşürülmesi ve "kentsel ısı adası" etkisi ile mücadele edilmesinin gerekli olduğu sıcak iklimler için geçerlidir. Sonuç olarak TPO membranları hızla popüler bir seçim haline geliyor.

TPO membranları Avrupa'da 20 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Yakın zamana kadar bu ortalama altı bir düzeydeydi. Sektör artık ürüne daha güçlü bir talep ve ilgi gösteriyor, bu da TPO'nun pazarda büyüyen bir çatı kaplama malzemesi olmasını sağlıyor. Bu durum, uluslararası pazar araştırmasına göre TPO'nun birkaç yıl içinde tek katmanlı çatı membranı pazarının %20'sinden fazlasını oluşturmasının beklendiği Avrupa'nın güney kesimlerinde özellikle daha da belirgindir.

Araştırma ve İnovasyon

Protan, 2020’de inisiyatif alarak yeni nesil TPO membranlarını geliştirmek için yılında Araştırma Konseyine destek başvurusunda bulundu. Bu desteği aldık ve aynı zamanda NORNER araştırma enstitüsünü de ekibe kattık. Sonraki yıllarda farklı ülkelerdeki farklı departmanların ortak çalışmasıyla ürünler için amaç belirleyip ürün yapısını oluşturmaya çalıştık. Protan Türkiye, Protan Polonya ve Protan İspanya bu projede yoğun bir şekilde yer alarak Protan Norveç ile iş birliği yaptı.

Tüm ekibin daha iyi yangın direnci, kaynaklanabilirlik ve esneklik sunan gelişmiş TPO tarifleri geliştirmeye odaklanması sonucunda başarılı bir ürün ortaya çıktı. Türkiye'deki üretim departmanından gelen girdilerin dikkatle incelenmesi, kullanılan hammadde seçimlerine önem verilmiş olması da bu başarıda kritik noktalar olmuştur. Bu başarıya ulaşmamızda önemli noktalardan biri de yenilikçi bazı maddelere erken erişip yenilikçi ürünlere erken ulaşmamız sayesinde olmuştur.

Ar-Ge Direktörü Lars Anisdahl, "Protan Türkiye'deki istenilen ürün reçetelerini verimli üretim teknikleriyle eşleştirmeyi başaran Vedat Karakuş ve Ivar Braaten ile onların etkileyici çabası olmasaydı projenin başarısı mümkün olamazdı" diyerek bu konunun altını çizdi.

Enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu çözümler

Açık renkli TPO çatı kaplamaları güneş ışığını yansıtma ve ısı emilimini azaltma konusunda iyidir. Bu sadece binaların enerji kullanımını ve soğutma maliyetlerini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda "kentsel ısı adası" etkisinin azaltılmasına da yardımcı oluyor. Bu, insan yapımı malzemeler ve faaliyetler nedeniyle kentsel alanların kırsal kesimdeki benzerlerine göre daha yüksek sıcaklıklara maruz kaldığına dair bir olgudur.

Beyaz TPO çatı kaplama membranının kullanılmasıyla serin çatıların etkinliği daha da artırıldı. Yüksek düzeyde yansıtıcılığı olan beyaz yüzey, geleneksel gri çatı kaplama membranlarında yaklaşık 70 dereceye varabilen sıcaklığa karşılık 50 dereceyi asla aşmaz. Beyaz membranın kullanıldığı bu yeniliğin, güneş enerjisi sistemleri altında kurulum için de ideal olduğu kanıtlanmıştır. Ortaya çıkan daha düşük çatı yüzeyi sıcaklığı, güneş enerjisi sisteminin verimliliğini artırarak güneş panellerinin iki katına kadar verimli çalışmasına olanak verir. TPO membranın yeşil çatı sistemleriyle birlikte uygulanmasının da olumlu faydaları vardır.

TPO membranları sıcak hava kaynağıyla mekanik olarak bağlanır. Kaynak işlemi sırasında duman oluşmaz. Bu durum çatı ustaları için şüphesiz olumlu bir özellik olup, dolayısıyla onlar için tercih edilen bir çözüm haline gelmektedir.

TPO'nun avantajları

  • UV dayanımı: Güneş ışığına karşı çok dayanıklı, sağlam bir malzeme.
  • Yangın dayanımı: Malzeme kendi kendine sönebilir ve genel olarak Avrupa'nın, özel olarak da İskandinav bölgesinin zorlu yangın gereksinimlerini karşılar. T1 ve T2 yangın sınıfına sahiptir (EN 13501-5'e göre).
  • Kimyasal dayanım: Kimyasallara, kirliliğe ve genel olarak endüstriden kaynaklanan emisyonlara karşı oldukça dayanıklıdır.
  • Isı: Hem çok yüksek (80°C) hem de çok düşük sıcaklıklara (-30°C) dayanıklıdır.
  • Su geçirmez ve güçlü bağlantı yeri kaynağı: Montaj sırasında çizilmeye karşı dayanıklıdır ve rahatsız edici kaynak dumanı içermez.
  • Dayanıklı ve esnek: Güçlü ek yeri kaynaklı bağlantı imkanına sahip sağlam bir üründür.
  • Çevre dostu: İmha edilmesi ve geri dönüştürülmesi kolaydır; suya, havaya veya toprağa hiçbir kimyasal madde yaymaz.
  • Kök dayanımı: Ürün, Alman FLL standardına göre kök direnci gereksinimlerini karşılamaktadır.

SON DAKİKA: Yeni Yangın Sınıflandırmaları Soğuk Hava Depoları için de Fırsatlar Sunuyor.

Gebze'de üretilen yeni geliştirdiğimiz Protan FPO/TPO membranlarımız PIR yalıtımında T2 yangın sınıflandırmasına ulaştı. Zaten var olan T1 yangın sınıflandırmamızla birleştiğinde bu, Protan için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Artık soğuk hava depolarındaki çatılar için tüm teknik, yangın güvenliği ve performans gereksinimlerine tam olarak uyan bir çözüm sunuyoruz. Yüksek düzeyde buhar geçirmez Protan FPO/TPO çatı kaplama membranımızın PIR yalıtımıyla kombinasyonu bu tür yapılar için ideal bir çözüm sunar. Bu son gelişme, Protan için hem İskandinav hem de Avrupa pazarlarında umut verici fırsatların önünü açıyor.

Ayrıca Protan FPO/TPO, Almanya için gerekli olan ve AbP Sertifikası olarak da bilinen özel T1 testini de başarıyla geçmiştir.

Eğitim ve Büyüme Hedefleri

TPO çatı kaplamaya yönelik artan talebin uzmanlıkla karşılanmasını sağlamak amacıyla Protan, bilgi ve becerileri dünya çapındaki çatı ustalarına ve iş ortaklarına yaymak amacıyla TPO odaklı bir dahili 'çatı kaplama okulu' başlattı. Bu girişim, üretimi artırma ve üretim tekniklerini optimize etme planlarıyla birlikte Protan'ın düz çatı pazarına liderlik etme yönündeki güçlü isteğinin altını çiziyor.

İspanya'da beyaz TPO'nun başarılı kurulumu

Yakın zamanda Madrid, İspanya'daki bir müşteri çatısını 17.000 metrekarelik beyaz TPO ile kapladı.

Protan İspanya ve Portekiz ülke müdürü Ricardo Ortiz, "Kurulum güvenli ve hızlıydı ve çatı ustaları bunun denedikleri en iyi TPO olduğunu düşündüler! Bu, gelecek için son derece iyiye işaret" diyor

 
Installation guide TPO membranes
 
 
Madrid TPO.png
Madrid hvit TPO.png