Dijitalleşmede Geri Kalınmamalı

- İnşaat sektörünün dijitalleşmenin sunduğu fırsatları değerlendirmesi gerektiğini görüyoruz. Bu eğilimi tersine çevirmenin anahtarını, özellikle sürdürülebilirlik hedefleri açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

"İnşaat sektörü, dijitalleşmeyi benimseme konusunda diğer sektörlerin bir miktar gerisinde kalıyor ve bu eğilimi tersine çevirmenin anahtarı, dijitalleşme yoluyla elde edilebilecek potansiyelin ve değer yaratımının anlaşılmasında yatmaktadır. Dijitalleştirme süreçleri verimliliği artırabilir, riskleri ve israfı azaltabilir, böylece BM'nin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaya yönelik katkıda bulunabilir. İsrafın yaklaşık %25'ini tek başına inşaat sektörü oluşturuyor.”

Müşteriye faydaları

- Dijitalleşme özellikle müşteriler için çok sayıda avantaj sağlıyor. Dijital araçlar, müşteriler için değer yaratırken projelerdeki tahmin hatalarını ve israfı nasıl azaltabilir?

“Değer zinciri boyunca dijital platformlar ve araçlar giderek daha kritik bir rol oynuyor. İyileştirilmiş malzeme planlaması yoluyla tahmin hatalarından kaçınmak, böylece hem küçük hem de büyük projelerde israfı ve verimsizliği azaltmak endüstri açısından son derece faydalı olacaktır. Dijital araçlar daha kesin tahminlere katkıda bulunabilir, israfı azaltabilir ve böylece müşteriler için değer yaratabilir. Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ve İnşaat Yönetim Yazılımı gibi platformlar, daha iyi malzeme planlamasına olanak tanır ve sürdürülebilir yaklaşımları teşvik eder. Bu, daha basit, daha hızlı ve daha doğru teslimatlara yol açarak maliyetleri azaltır. Değer zincirinin tamamı için dijitalleşme hayati önem taşıyor: Teslim edilen her şeyin yeni düzenlemelere göre belgelenmesi gerekiyor.”

Yeni İnşaatlar ve Renovasyonlar

- İster yeni inşaat ister yenileme olsun, dijital çözümler çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu tür projelerin kalitesini ve verimliliğini artırmada dijital tedarikçilerin rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Dijital çözümler hem yeni inşaatlarda hem de renovasyonlarda hayati bir rol oynuyor. Dijital araç tedarikçileri, BIM modelleme ve yapay zekâ destekli tasarım araçları gibi yenilikçi çözümler aracılığıyla tasarım ve inşaat süreçlerinin optimize edilmesine, hataların azaltılmasına ve projelerin kalitesinin artırılmasına yardımcı olabilir. Bakım ve parça değişimi, dijital ikiz dediğimiz, var olan bir yapının sanal ortamda bire bir eşinin yaratılmasına dayanan simülasyonun yardımıyla çok daha hassas olabiliyor."

Dijitalleşme ve Dijital İkizler Sayesinde Kusursuz Tahminler:

- Dijital ikiz teknolojisi - Bu teknolojinin operasyonel süreçleri optimize etmesi ve mülk yönetiminde, problemleri meydana çıkmadan öngörerek bakım yapılmasını sağlaması size ne ifade ediyor bize anlatabilir misiniz?

“İnşaat sektöründe dijitalleşmenin en heyecan verici gelişmelerinden biri dijital ikiz kavramıdır. Bu, fiziksel bir binanın veya altyapının, sensörlerden ve diğer teknolojilerden gelen veri akışları aracılığıyla sürekli olarak gerçek zamanlı olarak güncellenen dijital bir kopyasının oluşturulmasını içerir. Dijital ikiz teknolojisi, çeşitli senaryoların simülasyonuna, operasyonel süreçlerin optimizasyonuna ve öngörü yoluyla bakıma olanak sağlar. Bu, ısı kaybı, enerji tüketimi, hava kalitesi ve her türlü nem veya diğer sorunlar için geçerlidir. Bu teknoloji sayesinde mülk sahipleri ve danışmanlar, mülklerini daha verimli ve proaktif bir şekilde anlayıp yöneterek hem kazanç hem de benzersiz bir fırsat elde ediyor”.

Dijitalleşmeyle Neyi Hedefliyoruz:

 • Planlama ve tasarım süreçlerinde artan doğruluk ve hassasiyet.
 • Otomatik sistemler aracılığıyla verimli kaynak tahsisi ve zaman yönetimi.
 • Paylaşılan platformlar aracılığıyla çeşitli paydaşlar arasında daha iyi iletişim ve iş birliği.
 • İnşaat süreci boyunca iyileştirilmiş izlenebilirlik ve şeffaflık.
 • Bina tamamlandıktan sonra önleyici bakım ve operasyonel süreçlerin optimizasyonu fırsatı.

İleriye Gidiyoruz – Sırada Ne Var?

-İleriye giderken ana odak noktası, değer zinciri boyunca dijital araçları geliştirmek ve entegre etmektir. Kusursuzluk ve iyi veri kalitesi için çabalamalıyız. Dijitalleşmede başarılı olmak için hem bilginin hem de teknolojinin olması gerekir. Belki de teknolojiyi satın almak, teknolojide var olan tüm fırsatlardan yararlanıp bunlardan verim alma işinin en kolay kısmıdır? Size değer katan şeyleri öğrenip deneyimleyerek bilgi ve dijital güven inşa etmelisiniz. Yeni deneyimlerinizden gelen içgörüyle yarın muhtemelen dün yaptığınızdan farklı bir seçim yapacaksınız. Proaktif olmalı, hem başarılardan hem de hatalardan ders almalı ve bazı riskler almaya istekli olmanız gerektir.

Başarı İçin Bazı Tavsiyeler:

 • Başarılı olanlardan öğrenin.
 • Değer zinciri boyunca veri kalitesi yüksek olsun.
 • Proaktif olun; denemeye cesaret etmelisiniz.
 • Riski en aza indirmek için projeleri/yatırımları daha küçük birimlere bölün.
 • Biraz risk alın.
 • Eğlenceli ve meraklı olun.
 • Dijital bilgi oluşturun.
 • Dijitalleşmenin size ve işletmenize kattığı değeri görün.
 • Davranışınızı değiştirmek için dijital araçları aktif olarak kullanın (deneyime dayalı).

Şeffaflık ve Dijital Çözümler

Şeffaflık ve dijital çözümler el ele yürür ve dijital araçların ve platformların kullanımı şeffaflığı çeşitli yollarla artırabilir:

 • İlgili bilgilere açık erişim, daha net ve daha hızlı kararların alınmasına yol açar.
 • İzlenebilirlik ve dokümantasyon güvenlik ve kontrol sağlar: Tedarik zinciri boyunca takip için RFID ve barkod etiketleri gibi dijital çözümler kullanılabilir.
 • Üreticiler, tedarikçiler ve müşteriler arasında veri paylaşımı ve analizi.
 • Otomatik süreçler aracılığıyla verimlilik.

“İnşaat projelerinde verimliliği, güveni ve başarıyı sağlamak için üreticiler, tedarikçiler ve müşteriler arasındaki şeffaflık çok önemlidir. Ürünler, fiyatlar, teslimat süreleri ve ortaya çıkan sorunlar veya değişiklikler hakkında bilgi paylaşarak bu üç taraf, ortak hedeflere ulaşmak ve yüksek kaliteli projeleri zamanında ve bütçe dahilinde teslim etmek için birlikte çalışabilir. Bu, inşaat sektöründe güçlü bir ortaklığın ve sürdürülebilir büyümenin temelini atar”, diye bitiriyor Rehn.

"İyi dijital çözümler aracılığıyla değer ve verimlilik yaratabilir, böylece müşterilerimize ve tedarikçilerimize daha bütünsel ve şeffaf bir paket sunabiliriz."

iStock-Digital twin.jpg