IKEA Bergen.jpg

Şehrin akciğeri çatınızda

Geniş yeşil çatılar genelde çok bakım gerektirmez ve çeşitli kullanım alanları vardır. Hafif olduklarından, yapılarda yoğun yeşil çatılarda olduğu kadar yüksek bir yük taşıma kapasitesi gerekmez.

arrow_downward

Geniş Yeşil çatılar

Geniş yeşil çatılar, ince bir toprak tabakası veya hazır rulo çimler ile kaplanır.

Bu çatılarda genel olarak ekilen bitkiler sukulentler ve mikro yeşilliklerdir. Norveç'te yaygın olarak sedum kullanılmaktadır ve bu bitki ile kaplı çatılar sedum çatılar olarak bilinir.

Geniş yeşil çatılar genelde çok bakım gerektirmez ve çeşitli kullanım alanları vardır. Hafif olduklarından, yapılarda yoğun yeşil çatılarda olduğu kadar yüksek bir yük taşıma kapasitesi gerekmez.

Çatı membranı rüzgarın kuvvetine hesaplanarak seçilmeli ve mekanik olarak sabitlenmelidir. Rüzgar kuvvetinin çok yüksek olduğu bölgelerdeki çatılarda, kenar ve köşelerde beton veya benzeri ağırlıklar kullanılabilir. Hazır çim ruloları da membranın üzerinde ağırlık olarak iş görebilse de sadece sıcak mevsim koşullarında ekilebilirler.

Yangın güvenliği için katı kurallar

Hazır çim ruloları yerleştirilene kadar, açık çatı membran sistemlerinin uygulanmasına sadece yangın güvenliğiyle ilgili teknik şartları karşıladığı durumlarda izin verilir. Protan membranları alevi taşımayan, kendi kendine sönebilen, bir yapıya sahiptir ve BROOF (t-1-t4) sınıflandırmasına sahiptir. Sedum paspaslar yerleştirilene kadar açıkta kalan bir çatı membranının takılmasına izin verilmesi, yalnızca membranın yangın güvenliği ile ilgili teknik talepleri karşılaması durumunda verilir. Protan çatı membranları BROOF yangın klasifikasyon sistemi (t1-t4)'e göre alevi taşımayan ve kendi kendine sönen bir ürün olarak sınıflandırılır. Daha büyük alanlı çatılarda yangın bariyerleri kullanılması gerekir. Hazır çim ruloları üzerinde, yangının yayılmasını durdurmak için kenarlarda ve köşelerde yangın bariyerlerine ve beton veya benzeri ağırlık malzemelerine yer verilmelidir.

Protan SE Titanium+

Protan SE Titanyum+ çatı membranları hazır çim kaplı çatılar için güvenilir bir çözümdür. Katı kuralları olan FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau) testi sonuçlarıyla bitki köklerinin yayılmasına dayanıklı oldukları belgelenmiştir ve köklerle ilgili başka bir önleme gerek duymazlar.

Teknik Çizimler

Teknik Çizimler

Bu web sayfasında Protan'ın teknik çizimlerinin bir özetini bulacaksınız. Bunlar, uygulama alanına göre sınıflandırılmıştır ve PDF ve DWG formatlarında mevcuttur.

Belgeler

Belgeler

Burada ürün belgelerini ve sertifikalarını bulacaksınız

Tüm çatı kaplama ürünlerimize, aksesuarlarımıza ve aletlerimize göz atın

Tüm çatı kaplama ürünlerimize, aksesuarlarımıza ve aletlerimize göz atın

Protan ürünleri çatı kaplama malzemeleri kategorisinde en düşük karbon ayak izine sahiptir. Buradan ürünlerimizi kategorilere veya uygulama alanlarına göre inceleyebilirsiniz.

Ürünleri inceleyin

Çözümlerimiz ve ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Michal Miasek - MD Sales Eastern Europe

Michal Miasek

MD Sales Eastern Europe
Melanie Marquard - MD Sales Western Europe

Melanie Marquard

MD Sales Western Europe
Ivar Braaten - MD Turkey

Ivar Braaten

MD Turkey
Mohamed Wagih - MD Middle East

Mohamed Wagih

MD Middle East