protan_overvannshåndtering - Blueproof.jpg

Zorlu hava şartları artık “yeni normal”

Bu nedenle Protan, sel zararlarından oluşabilecek riski en aza indirmeye yönelik bir mavi çatı sistemi geliştirdi.

arrow_downward

Protan BlueProof

Protan BlueProof sürdürülebilir, çevre dostu ve uzun ömürlü. Bu mavi çatı sistemi, aşırı şiddetli yağmurlarla başa çıkabilmek için geliştirildi.

Bu hava şartlarını kasabalarımızda ve şehirlerimizde giderek daha sık görüyoruz: sağanak yağmur sokaklarda su baskınlarına neden oluyor. Su ve drenaj sistemi bu kadar şiddetli sağanak yağışlara dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Her yıl bunun sonucunda ortaya çıkan zarar milyarlarca doları buluyor.

Bu nedenle aşırı hava koşullarıyla mücadele etmek için bir yağmur suyu sistemi kurmamız gerekiyor. Yerleşim alanlarında bunun için mevcut alan sınırlıdır. Ayrıca kaldırımları ve sokakları kazmak maliyetlidir. Çözüm, Protan BlueProof sistemimizle çatıyı, yağmur suyunu drenaj sistemine yavaş yavaş yönlendiren bir yağmur suyu rezervuarına dönüştürmek

Protan BlueProof ile yağmur suyu kontrolünüzde

Protan BlueProof teknolojisinin ne işe yaradığını en iyi anlatan iki başlık şunlar: Yağmur suyunun yoğunluğunu etkin bir şekilde azaltma ve çatıda biriken suyu güvenli bir şekilde yönlendirme.

Normal çatılarda su mümkün olduğu kadar çabuk akıp gider. Protan BlueProof bunu yavaşlatmayı mümkün kılar, böylece su kademeli olarak ve kontrollü bir şekilde drenaj sistemine gönderilir. Bu, suyun gücünü kaybetmesi olarak da düşünülebilir.

Bu, yağmur suyunun tamamının aynı anda gönderilmediği, ancak bir kısmının bir süre daha çatıda kaldığı anlamına gelir. Bu şekilde drenaj sistemine aşırı yüklenmeyle ortaya çıkabilecek su baskını ve sel kaynaklı hasarların önüne geçilmiş oluyor.

Protan BlueProof’un çalışma prensibi

Çatılar genelde ağır yükleri taşıyabilecek kapasitede inşa edilirler. Bu nedenle üzerinde biriken suyun boşaltılmasını geciktirmekte bir sorun olmaz.

Ancak saatte 50 mm hızla sağanak yağmur yağan 1000 m2'lik normal bir düz çatıyı düşünün. Bu, drenaj sisteminin saatte 50 metreküp su ile zorlanacağı anlamına gelir.

Ancak yağmur suyunun bir kısmını bekletebilirsek, çatıda metrekare başına yaklaşık 50 kg birikecektir. Bu, normal bir çatının taşıyabileceği miktarın yalnızca yüzde 20'sidir.

İskandinav ülkelerinde düz çatılar çok fazla ağırlık taşıyabilir ve metrekareye 300 mm'den fazla yağışı karşılayabilir. Bu da yaklaşık 300 kg'a denk geliyor.

Suyun boşaltımı kontrollü olarak yapıldığı için, Protan BlueProof sayesinde aynı 50 metreküp suyun drenaj sistemine aktarılması yaklaşık 24 saat sürecektir.

Protan BlueProof’u seçmek için dört neden

  • Güvenlidir. Sistem SINTEF tarafından onaylanmıştır. Yüksek yetkinlik ve uzun bir tecrübe sahibi ekibimiz tarafından üretilmiş, geçmişten bugüne denenmiş ve güvenilirlik kazanmış, çatıların geleneksel parçası olmuştur.
  • Sürdürülebilirdir. Suyu kontrollü boşaltan sistemler arasında en iklim dostu olanıdır.
  • Uygun maliyetlidir. Diğer kontrollü su boşaltım sistemleriyle karşılaştırıldığında BlueProof en ekonomik sistemdir.
  • Alandan kazandırır. Diğer şartlarda çatı suyunu yönlendirme sistemleri için ayrılması gereken alanı size boş alan olarak iade eder.

Güvenli ve yetkinlik sahibi Protan

Protan, BlueProof uygulaması için gereken tüm eğitimleri verir ve ilk projelerde kendi mühendisleriyle sahada destek verir.

Çatıdaki uygulama yapılmadan önce Protan çalışanları ve çatı uygulamacıları zorunlu Takskole 1’i (Çatı Uygulama Kursu) bitirmiş olacaklardır. Tabi ki BlueProof uygulaması ve bu yeni teknolojinin fonksiyonlarıyla ilgili kursta özel bir kısım eklenmiştir.

Bir çatı sisteminin SINTEF onayı alabilmesi için ilgili maddelerden geçmesi gerekir. Bireysel eğitim için özel bir gereklilik olmamakla birlikte Protan projenin başarısı için tüm süreç boyunca destek verir.

Projenin sonunda uygulamacılarla birlikte test aşamasına Protan çalışanları da katılır. Protan’ı seçtiğinizde günümüzün ve geleceğin hava şartlarıyla başa çıkabilecek bir mavi çatı elde etmiş olursunuz.

Teknik Çizimler

Teknik Çizimler

Bu web sayfasında Protan'ın teknik çizimlerinin bir özetini bulacaksınız. Bunlar, uygulama alanına göre sınıflandırılmıştır ve PDF ve DWG formatlarında mevcuttur.

Belgeler

Belgeler

Burada ürün belgelerini ve sertifikalarını bulacaksınız

Çözümlerimiz ve ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Michal Miasek - MD Sales Eastern Europe

Michal Miasek

MD Sales Eastern Europe
Melanie Marquard - MD Sales Western Europe

Melanie Marquard

MD Sales Western Europe
Ivar Braaten - MD Turkey

Ivar Braaten

MD Turkey
Mohamed Wagih - MD Middle East

Mohamed Wagih

MD Middle East