BlueProof Green stor.jpg

Biraz mavi, biraz yeşil

Protan BlueProof Green sistemi Norveç İnşaat Sektörü inovasyon ödülüne aday gösterildi.

arrow_downward

Protan BlueProof Green

Protan BlueProof Green çatı yüzeyinde biriken suyu kontrollü boşaltan sistemle çatı bahçesi sistemini birleştiren sistemimizin adıdır. Bu çatılara mavi-yeşil çatılar denir.

Şehir merkezlerindeki atıl kalmış, gri ve soğuk görünümlü çatılara bir bakın. Tüm gördüğünüz kiremitler, beton, keçeler, havalandırma bacaları ve uydu antenleri olacak. Peki ya çatılarda bunların yerine parklar, çocuk oyun alanları, futbol sahaları, çatı terasları, sebze bahçeleri ve panayır yerleri görebilseydiniz?

Bu boş bir hayal değil. Aslında şehir merkezlerindeki çatıların, sadece mimar ve müteahhitlerin hayal gücü tarafından keşfedilmeyi bekleyen bir potansiyeli var. Protan, çatınızın bir çatıdan daha fazlası olmasını isteyen sizlere yeşil ve mavi-yeşil çatı kaplama çözümleri sunuyor.

Göz alıcı bir çatı katı

Norveç’in ilk mavi-yeşil çatısı Oslo’daki bir kültür sanat merkezi olan Vega Scene çatısında Protan’ın BlueProof Green sistemiyle uygulandı. Buranın çatısı şu anda Oslo fiyordundaki adalardan getirilen çiçeklerin ekildiği bir araştırma sahası. Çok şiddetli yağmur yağdığı zamanlar çatı yağmur suyunu kademeli ve kontrollü bir şekilde Akers nehrine yönlendiriyor. Bu sayede zaten aşırı yük binmiş olan drenaj sisteminin kontrolden çıkarak bir taşkın oluşturması engellenmiş oluyor.

Protan BlueProof Green sistemi Norveç İnşaat Sektörü inovasyon ödülüne aday gösterildi ve inşaat sektörünün geleceğini değiştiriyor. Öyle bir yeşil çatı ki, hem göze hoş gelen bir görüntü oluşturuyor hem de İklim değişikliklerinden doğan sert hava şartlarına karşı çevresini koruyor.

Protan BlueProof Green neden bugünün en iyi çatı seçeneği:

  • Bina sakinleri için biyolojik çeşitliliğe sahip ortak alanlar sunar.
  • Ekstra bahçe ve açık alan seçeneği sunan, geleceğe dönük ve sürdürülebilir bir binanız olurken piyasa fiyatı da artacaktır.
  • Bina için yalıtım görevi de görerek hem serin kalmasını sağlar hem de çevreye ferahlatıcı bir etki yapar.
  • Çatı üzerine serilmiş yeşil bir halı gibi etki ederek hem çatıyı korur hem de ömrünü uzatır.
  • Çatıda kullanılabilecek solar paneller sayesinde bina kendi kendine yeten temiz enerjiye sahip bir hale gelebilir.
  • Yağmur suyunu kontrollü boşaltmayı sağlayan diğer tüm sistemlerle karşılaştırıldığında maliyet açısından da en avantajlı olan sistemdir.
  • Yağmur suyu drenaj sistemi için alan kaplayan sistemlere göre bir avantajı da bu alanları size kullanmanız için geri vermesidir.
  • SINTEF tarafından onaylanmış güvenli ve etkili bir sistemdir. Az bakım gerektirirken aynı zamanda uzun süre garantilidir.
Teknik Çizimler

Teknik Çizimler

Bu web sayfasında Protan'ın teknik çizimlerinin bir özetini bulacaksınız. Bunlar, uygulama alanına göre sınıflandırılmıştır ve PDF ve DWG formatlarında mevcuttur.

Belgeler

Belgeler

Burada ürün belgelerini ve sertifikalarını bulacaksınız

Tüm çatı kaplama ürünlerimize, aksesuarlarımıza ve aletlerimize göz atın

Tüm çatı kaplama ürünlerimize, aksesuarlarımıza ve aletlerimize göz atın

Protan ürünleri çatı kaplama malzemeleri kategorisinde en düşük karbon ayak izine sahiptir. Buradan ürünlerimizi kategorilere veya uygulama alanlarına göre inceleyebilirsiniz.

Ürünleri inceleyin

Çözümlerimiz ve ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Michal Miasek - MD Sales Eastern Europe

Michal Miasek

MD Sales Eastern Europe
Melanie Marquard - MD Sales Western Europe

Melanie Marquard

MD Sales Western Europe
Ivar Braaten - MD Turkey

Ivar Braaten

MD Turkey
Mohamed Wagih - MD Middle East

Mohamed Wagih

MD Middle East