IMG_7163-smal.png

Hava Akışını takip etmek

Çok çeşitli sektörlerdeki müşterilere yönelik özel çözümler geliştirme ve sunma konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Virinco Technology, Ventiflex sistemlerimiz için bir hava akış sensörü geliştirmek üzere yakın zamanda Protan AS ile iş birliği yaptı.

arrow_downward

Bu başarılı ortaklık, sistemlerimiz için güvenlik önlemlerini artıran bir çözüm oluşturmak amacıyla her iki şirketin uzmanlıklarından yararlandı. Kapsamlı araştırma ve geliştirme sonrasında Protan VentiSmart adı verilen sensörlerin artık kullanıma hazır olduğunu duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bu sensörler Ventiflex havalandırma sistemlerinde oluşabilecek hasarları veya yırtılmaları tespit edebilme özelliğine sahiptir.

İş birliğinin Doğuşu

Protan'da, Ventiflex havalandırma sistemindeki delikleri ve sızıntıları izleyecek ve tespit edecek bir ürün fikrimiz vardı ve bu tür bir sensörün oluşturulmasına yardımcı olacak bir ortak arıyorduk. Global olarak kolayca uygulanabilecek ve sistemlerimizin güvenliğini ve verimliliğini garanti edecek bir çözüm istedik. Drammen'de sensör teknolojisinde kapsamlı uzmanlığa sahip yerel bir firma olan Virinco Technologies, ideal ortak olarak görülüyordu. Coğrafi yakınlığımız, Protan VentiSmart sensörünün planlanma ve ürün geliştirme aşamalarında çok önemli olan ortak çalışmaların daha da sık yapılmasını sağladı.

Ortak projemiz sırasında hava akış sensörlerinin gereken şartları karşıladığından emin olmak için yakın iş birliği içinde çalıştık. Bunu başarmak için fikir alışverişinde bulunduk, kapsamlı araştırmalar yaptık ve Virinco'nun sensör teknolojisindeki uzmanlığından yararlandık. Amaç, havalandırma sistemleri için gelişmiş güvenlik önlemleri sağlayacak bir çözüm yaratmaktı. Sensörler geliştirildikten sonra test edildi ve Norveç'teki farklı tünellere büyük bir başarı ile yerleştirildi.

Avusturya'da pilot proje

Pilot projemizin bir parçası olarak hava akış sensörleri, Kühtai, Tirol, Avusturya'da 25 km'lik bir su tüneli boyunca Protan Ventiflex havalandırma sistemlerine monte edildi. Bu proje, tünel kazılması, 113 m yüksekliğinde barajlı yeni bir rezervuar inşaatı ve yer altı pompaj depolamalı enerji santrali kurulması içeren, mevcut enerji santralinin genişletilme çalışmasının bir parçasıdır.

Sensörler, tasarımın düzenini analiz etmek ve hava akışındaki düzensizlikleri tespit etmek için gelişmiş ve akıllı bir yazılım kullanır. Virinco sensörleri, Ventiflex havalandırma sistemindeki hava akışını sürekli izleyerek hasarları veya yırtılmaları tespit edebilir ve hem sürdürülebilirlik hem de maliyetler açısından enerji tüketimi artışını durdurmak için hızlı aksiyon alınmasını sağlar. Protan VentiSmart sistemi aynı zamanda tünelde çalışan insanlar için temiz havayı ve sağlıklı çalışma ortamını korumak amacıyla dönüş havasını da (tünelden çıkan hava akışını) izler.

Virinco Hava Akış Sensörünün Avantajları

  • Havalandırma fan tüplerindeki sızıntıyı ve hasarı tespit edin – Hava kaybını en aza indirerek ve verimliliği artırarak enerji maliyetini azaltın
  • Dönüş Havasını izleyin – Hava kalitesi gerekliliklerine uyum sağlayın
  • Düşük güç – Uzun pil ömrü
  • LoRa Radyo – Uzun iletim aralığı
  • Kablosuz – Kolay kurulum
  • Bulut tabanlı kullanıcı arayüzü – Kolay erişim

Protan VentiSmart'ın Avantajları:

  • Protan, kablosuz ve aynı zamanda sistemdeki bileşen sayısını en aza indiren böyle bir izleme sistemi sunabilen tek tedarikçidir.
  • Sensörler küçük olduğundan ve fan tüpe tutturulduğundan VentiSmart, sensörlerin bulunduğu alandaki türbülans olasılığını en aza indirir.
20231122_123007.jpg
20231122_121432.jpg
20231122_135317.jpg